معرفی انجمن

اعجاز قرآن ایران

تاریخ درج: ۲۶ آذر ۱۳۹۵ | تاریخ آخرین ویرایش: ۲۶ آذر ۱۳۹۵

قُل لإنِ اجْتَمَعَتِ الإِنسُ وَالْجِنُّ عَلَى أَن یَأْتُواْ بِمِثْلِ هَـذَا الْقُرْآنِ لاَ یَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَ لَوْ کَانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِیراً (الإسراء/ ۸۸)

قرآن معجزه پیامبر خاتم (ص)، معجزه‌ای برای همه اعصار است. تدبر و تامل در قرآن و بهره گرفتن از آیات آن از مهم ترین تاکیداتی است که در خود قرآن سفارش بسیار شده است. تدبر و تامل در قرآن دارای ابعاد و وجوه مختلفی است، که یکی از آنان بررسی معجزاتی است که در کلام خدا وجود دارد.

بیان اعجاز قرآن به عنوان پژوهشی مستمر باعث خواهد شد تلاش‌هایی که برای خدشه‌دار کردن قرآن و وحی صورت می‌گیرد و همچنین شبهاتی که در رابطه با بعضی آیات قرآن مطرح می‌شود از مسیر دیگری که همان اثبات استناد آن آیات به خداوند است عقیم گردد و راه را برای محکم نمودن ایمان معتقدان به این کتاب الهی هموار سازد. همچنین قلب و دل انسان‌های پاک سرشتی را که در سایه جهل و نادانی قرار گرفته‌اند، به این کتاب مقدس و لزوم تأمل و تدبر در آن، برای استفاده عملی در زندگی معطوف گرداند.

پژوهشکده اعجاز قرآن دانشگاه شهید بهشتی با این اهداف، از شهریور ماه هشتاد و شش فعالیت خود را آغاز کرده است. این پژوهشکده اولین پژوهشکده میان رشته‌ای در حوزه اعجاز قرآن بوده و در سه گروه اعجاز علمی، اعجاز لفظی و سیستم‌های قرآن فعالیت می‌کند.

فعالیت‌های علمی پژوهشکده تحت نظر شورایی متشکل از ۲۰ نفر از اساتید رشته‌های مختلف علوم تجربی، پایه، مهندسی، علوم انسانی و روحانیون متخصص علوم قرآنی انجام می‌شود تا همه علوم و فنون و دانش بشری به یاری فهم و درک این کتاب مقدس درآیند.

به دلیل حضور این پژوهشکده در دانشگاه شهید بهشتی، تخصص‌های گوناگون در ۱۴ دانشکده و پژوهشکده این دانشگاه به کمک این تحقیقات خواهند شتافت و پایان‌نامه‌های متنوعی که در دانشکده‌ها وبه واسطه علاقه دانشجویان در رابطه با قرآن تصویب می‌شود با مشاوره پژوهشکده اعجاز، مدیریت خواهد شد.

 

 

اهم فعالیت های پژوهشکده

 

 

v    شرکت در کنفرانس "اعجاز علمی قرآن و سنت"در ترکیه، سال ۲۰۱۱

v    شرکت در کنفرانس "قرآن و مسائل جهانی" در کنیا، سال ۱۳۹۰

v    برگزاری اواین کنفرانس ملی اعجاز قرآن در دانشگاه شهید بهشتی، اردیبهشت ۱۳۹۱

v    برگزاری بیش از ۱۰۰ جلسه شورای پژوهشی

v    بررسی ۲۰۰ ادعای اعجاز علمی و تصویب ۱۰۰ مورد قابل تحقیق

v    پژوهش کامل در ۳۰ ادعای اعجاز علمی

v    تهیه ۱۵ کتاب با موضوعات مختلف اعجاز علمی (در دست چاپ)

v    طراحی رشته قرآن کاوی رایانشی و تصویب آن در شورای آموزشی دانشگاه

v    طراحی رشته علم و قرآن و ارسال آن به شورای آموزشی برای تصویب

v    انجام تحقیقات اولیه در سیستم‌های قرآن و استخراج یک مدل قابل تطبیق برای گروه‌های قرآنی

v    پژوهش در گروه‌های مختلف اعجاز لفظی همراه با بررسی چندین نرم افزار مرتبط

v    تصویب جذب هیأت علمی در شورای آموزشی در سه گروه قرآن کاوی رایانشی، علم و قرآن و سیستم‌های قرآن

               تصویب پذیرش دانشجو در شورای آموزشی در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری