درباره انجمن

انجمن جامعه علمی جراحان ایران

تاریخ درج: ۹ دي ۱۳۹۵ | تاریخ آخرین ویرایش: ۹ دي ۱۳۹۵

ایجاد یک تشکل حرفه‌ای به منظور بالا بردن سطح آگاهی علمی و عملی جراحان تقریباً با شروع دوره نوین جراحی در ایران پیوسته مدنظر بوده و تشکیل "مکتب عدل" در سال ۱۳۳۹ به عنوان یک تشکل جراحی قبل از انقلاب به همین منظور بوده است. فعالیت‌های ثمربخش این تشکل که دارای نشریه نیز بوده به دلائل مختلف به رکود کشانده و با گذشت زمان عملاً متوقف شد .

در مدتی کوتاه پس از انقلاب اسلامی، بروز جنگ تحمیلی و وجود تعداد بی‌شماری مجروحین جنگی، جراحان مملکت را با وظیفه‌ای دشوار و بی‌نهایت مهم روبرو کرد. عدم آشنائی جراحان ما با درمان جراحات جنگی که به کلی با طبابت جراحی معمـولی متفاوت است نیز بر مشکلات موجود افزود.

در شرایط فـوق وجود یک تشکل علمی برای کمک به افـزایش دانش جراحان و آشنا کردن آنها به نحـوه درمان مجـروحین جنگی و همچنین پیشرفت‌های جراحی در سطح دنیا کاملاً ضروری به نظر می‌رسید. در ۲۶ آذر ماه سال ۱۳۶۴ به همت معدودی از جراحان به عنوان هیأت مؤسس دعوتی به صورت عام از جراحان بعمل آمد و هفتاد و چهار نفر در آن شرکت کردند و اولین هیأت مدیرة‌ جامعه جراحان ایران بر طبق اساسنامه‌ای که به تصویب وزارت کشور رسید انتخاب شد و جامعه جراحان ایران متشکل از تمامی انجمن‌های رشته‌های مختلف جراحی قدم به عرصه وجود گذاشت.

در مدت کوتاهی پس از تأسیس جامعه جراحان ایران شاخه اصفهان جامعه شکل گرفت و در طی سال‌های بعد شاخه‌های شیـراز،‌ خراسان، تبـریز، گیلان، مازندران و ... نیز فعال شدند.