درباره انجمن

انجمن فلسفه دین ایران

تاریخ درج: ۴ دي ۱۳۹۵ | تاریخ آخرین ویرایش: ۴ دي ۱۳۹۵

پس از انقلاب اسلامی ایران که یک انقلاب دینی بود، و همچنین توجه فزاینده به دین در جهان، در کشور بررسی بنیادین اندیشه دینی در تمامی ابعاد نقش مهمی بازی کرد. در این میان دین پژوهی مهمترین پژوهش­های ایرانی را تشکیل می داد. از طرف دیگر سنت این پژوهش در غرب و تعامل اندیشمندان با غرب نگرش های غربی را در زمینه بررسی عقلانی مبانی دنی در کشور فعال نمود بگونه­‌ای که قسمت عمده­‌ای از پایان نامه‌های دانشجویان فلسفه غرب، فلسفه اسلامی و الهیات حول موضوع­‏‌هایی از فلسفه دین بود.  به همین جهت رشته فلسفه دین در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در ایران طراحی گردید تا دانشجویان علاقمند بطور تخصصی در این رشته به تحقیق بپردازند.

بسیاری از دانشگاه‌ها یا به تاسیس این رشته روی آوردند یا در حال تاسیس آن هستند. حتی دانشگاه‌های مهندسی همچون دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه صنعتی امیر کبیر در مراحل تاسیس این رشته هستند. بسیاری از نخبگان رشته های مهندسی نیز در دوره کارشناسی ارشد به این رشته روی آورده اند. همچنین کتاب­‌های بسیاری در حوزه فلسفه دین یا تالیف و یا ترجمه گردیده است. چندین مجله نیز بخشی از مقالات خویش را به موضوعاتی از این دست اختصاص داده اند. در شاخه­های فلسفه هیچ شاخه‌ای در کشور به این اندازه فعال و پرطرفدار نیست. اما این عطش باعث شده است که نگرش­‌های غربی  در این زمینه که عموماً متاثر از مسیحیت است در جامعه رواج یابد، درحالی که سنت فکری ما در حل و عقد مسائل این رشته سنت پرباری بوده است و در بسیاری مسائل راه حل­های بدیع و ارزشمندی دارد. این سنت در سایر کشورهای اسلامی به علت کم اهمیت بودن نگرش عقلی، نتوانسته است نگرش اسلامی را روشن سازد. به همین جهت است که سایر کشورهای اسلامی به ترجمه آثار اندیشمندان ایرانی در این موضوع پرداخته­اند. این فعالیت­‌ها باعث شده است که فلسفه دین مهمترین شاخه از رشته فلسفه باشد که از اندیشه ما مورد توجه غربیان قرار گرفته است و مشتاقند با نگرش نوینی که در ایران مطرح می شود تعامل یابند. همچنین حضور بسیاری از اندیشمندان ما در این رشته توانسته­‌اند جایگاه خوبی را در اندیشه فلسفی دنیا باز کنند.

با این وضعیت ضرورت بسیاری دارد تا به تدوین فلسفه دین با رویکرد ایرانی-اسلامی پرداخته شود و به عنوان قطب جدیدی از این اندیشه‌­ورزی در جهان مطرح نماییم و همچنین فعالیت­های حول فلسفه دین در کشور سازماندهی گردد. تاسیس چنین انجمنی از طرف بسیاری فیلسوفان، حوزویان و اندیشمندان کشورمان مورد تاکید قرار گرفته است. و اعلام تاسیس چنین انجمنی با استقبال موکد اندیشه­‌ورزان جامعه مواجه شده است. امید آن می­رود که با تاسیس چنین انجمنی و با حمایت­های دولت و فعالیت اندیشمندان جامعه­‌مان، این رشته مهمترین رشته علوم انسانی باشد که نحله­‌های فعالی از اندیشه ایرانی اسلامی در دنیا خواهد داشت و حتی بتوان حرف اول را در دنیا مطرح نماید.